Czego nie wiedzą klienci o zmianach w przepisach 2018 i kto może ponieść tego konsekwencje?

Z rozmów i obserwacji wynika, że użytkownicy oprogramowania nie dostrzegają złożoności problemu nowych przepisów, które uderzą w ich firmy w 2018 roku. 

 

1. Jednolity Plik Kontrolny.

Przedsiębiorcy są przekonani, że całość zagadnienia związanego z raportowaniem są w stanie scedować na barki biura rachunkowego. Jest to tylko częściowa prawda - o ile plik JPK_VAT (czyli deklarację podstawową, comiesięczną) biuro będzie w stanie wygenerować bezproblemowo, to już plik JPK_FA zawierający POZYCJE (WIERSZE) FAKTUR SPRZEDAŻY należy wygenerować elektronicznie - z programu sprzedażowego i przekazać do biura rachunkowego. Takiego pliku może zażądać kontrola skarbowa. 

 

2. Podzielona płatność - split payment.

Podstawowy mit głosi iż "split payment" będzie dobrowolny. To również częściowa prawda. Podczas transakcji między firmami, sprzedawca nie wie, w jaki sposób otrzyma zapłatę, ponieważ to klient może podjąć decyzję (podczas realizacji przelewu), że zapłaci przy pomocy opcji "podzielona płatność". W tym momencie sprzedawca (użytkownik programu WAPRO) staje przed faktem dokonanym - właśnie otrzymał płatność podzieloną, w której VAT i kwota NETTO trafiają na osobne konta bankowe (automatycznie). System informatyczny musi obsłużyć ten fakt. 

 

3. RODO - prawo do zapomnienia. 

Nowe przepisy o ochronie danych osobowych, wśród wielu zapisów wprowadzają m.in. "prawo do zapomnienia", oznaczające, że konsumenci (np. klienci sklepów) będą mieli prawo do zwrócenia się do dowolnego podmiotu, uzyskania informacji na temat posiadanych przez ten podmiot danych (dot. konsumenta) oraz ich korekty lub w skrajnym wypadku całkowitego wymazania (oczywiście pod warunkiem, że nie ma uzasadnionych powodów do odmowy - np. dokumenty handlowe nie starsze niż obowiązujący okres ich przechowywania). Operatorzy/użytkownicy oprogramowania będą potrzebowali mechanizmów oraz raportów umożliwiających przeprowadzenie operacji kontroli i ewentualnego wyczyszczenia bazy.wróć
novitus
posnet
wapro
paytel