Nie będzie ulgi na zwykłe kasy fiskalne

Jak wynika z najnowszej wersji projektu nowelizacji o VAT oraz ustawy – Prawo o miarach, tylko przedsiębiorcy którzy jako pierwsze, zainstalują kasy działające online, będą mogli skorzystać z ulgi na zakup urządzeń fiskalnych.


Według wcześniejszych ustaleń, ulga ta miała wynosić 1 tyś. złotych. Za zakup kas z kopią papierową czy też elektroniczną takiej ulgi nie będzie.
Nowe przepisy, które mają wejść w życie od 1 października 2018 roku redukują wysokość tej kwoty do maksymalnie 700 złotych. Niezmienny pozostał jedna cel nowych przepisów, jakim jest stopniowe wdrażanie w różnych branżach kas działających online - czyli urządzeń przesyłających w czasie rzeczywistym dane o transakcjach do Centralnego Repozytorium prowadzonego przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej.


Wymiana urządzeń ma następować stopniowo. W pierwszej kolejności kasy online będą obowiązkowo stosować mechanicy i stacje benzynowe, a od 1 lipca 2019 roku placówki gastronomiczne, hotele oraz pensjonaty. Rok 2020 to również obowiązek stosowania kas online dla fryzjerów, kosmetyczek, lekarzy, siłowni, klubów fitness, a także przedsiębiorców świadczących usługi budowlane. Również ci podatnicy będą mogli skorzystać z ulgi w wysokości 700 zł na każda kasę, nawet, jeśli wcześniej otrzymali ulgę na dotychczas używane kasy fiskalne z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.


Pozostali przedsiębiorcy swoje urządzenia wymieniać będą stopniowo, czyli po wyczerpaniu się pamięci fiskalnej w dotychczas posiadanych kasach. Dla nich odliczenia nie przewidziano. Nie będzie można również w ogóle wymieniać pamięci fiskalnych w kasach z kopia papierową.


Najnowszy projekt ustawy przewiduje też wprowadzenie kar za nieterminowe przeprowadzenie przeglądów technicznych kas. Wysokość kary wzrosła w stosunku do wcześniejszej wersji projektu z 200 zł do 300 zł.


Źródło: Novituswróć
novitus
posnet
wapro
paytel