Jak zaplanować zakup wagi?

Poniżej prezentujemy kilka zagadnień, na które warto zwrócić uwagę planując zakup wagi.


Pierwszym podstawowym aspektem przy wyborze urządzeń jest zakres jego działania. W naszej ofercie znajdują się wagi, które można pogrupować w zależności od zastosowania:

kontrolne – łatwe w obsłudze, wskazujące masę ważonego towaru, doskonałe do pracy w gastronomii, na targowiskach oraz jako waga kontrolna we wszelkiego rodzaju placówkach handlowych oraz produkcyjnych.

kalkulacyjne – umożliwiają wyliczenie należności poprzez wprowadzenie ceny jednostkowej towaru do pamięci lub poprzez wpisanie tej ceny na klawiaturze wagi, z powodzeniem sprawdzają się w małych placówkach handlowych oraz na targowiskach. Niektóre modele mają możliwość komunikacji z komputerem lub kasą fiskalną.

etykietujące – umożliwiają wydruk etykiet zawierających wszelkie dane dotyczące towaru takie jak m.in.: nazwa, masa, cena za kilogram, należność, kod kreskowy, daty produkcji, sprzedaży oraz przydatności do spożycia, informacje dotyczące identyfikacji pochodzenia produktu, napisy reklamowe, składniki, logo firmy, a także rysunki, ramki, znaki inspekcji weterynaryjnej itp. (np. wagi DIGI posiadają 16 standardowych oraz 99 dowolnie programowalnych formatów etykiet). Znajdują zastosowanie w placówki handlowe o małym i średnim natężeniu ruchu (typu delikatesy, supermarket), posiadają możliwość podłączenia do systemu komputerowego za pomocą interfejsów Ethernet lub RS-232.

platformowe (magazynowe) – stosowane w magazynach, zakładach przemysłowych oraz na zapleczu placówek handlowych do ważenia towarów o dużej masie. Duży zakres ważenia, solidna konstrukcja oraz możliwość pracy w ujemnych temperaturach sprawiają, że wagi te mogą być stosowane na giełdach i targowiskach.

na boksy kasowe - wagi przystosowane są do wbudowania w blat boksu kasowego lub lady. Dzięki możliwości współpracy ze skanerami Metrologic/Honeywell – Horizon, Stratos czy też Magellan 8300/8400 oraz posiadaniu interfejsu RS232 pozwalającego na współpracę z kasami fiskalnymi bądź komputerem, stanowią idealne rozwiązanie dla placówek handlowych o dość dużym natężeniu ruchu gdzie dodatkowo liczy się oszczędność miejsca na stanowisku sprzedaży.

multimedialne – oparte na technologii PC, które oprócz standardowych operacji ważenia i etykietowania towarów umożliwiają korzystanie z szeregu dodatkowych funkcji takich jak wyświetlanie elementów: skład produktów, dane producenta, informacje o aktualnych promocjach, ofercie wiązanej itp. Dodatkowo możliwe jest wyświetlanie komunikatów dla operatora wagi na przykład instrukcji wymiany rolek lub czyszczenia głowicy itp. Nowoczesny design, wodoodporna, łatwa w demontażu i czyszczeniu klawiatura oraz bogata gama modeli sprawiają, że wagi multimedialne doskonale sprawdzają się w placówkach handlowych na stoiska z mięsem, wędlinami, serami oraz na stoiskach gdzie stosowana jest samoobsługa.

stanowisko POS z wagą – innowacyjne połączenie wagi i komputerowego stanowiska sprzedaży POS z ekranem dotykowym z opcjonalnie dostępną drukarką termiczną do wydruku na przykład faktur, bonów promocyjnych itp. Bogactwo funkcjonalności sprawia, że urządzania posiadają bardzo wiele możliwości zastosowania, a kompaktowa konstrukcja pozwala zaoszczędzić powierzchnie zajmowaną przez urządzenie na stanowisku sprzedaży.


Kolejnym parametrem ważnym przy wyborze urządzenia jest zakres i dokładność ważenia. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do ważenia jakich towarów będzie stosowana waga. W swojej ofercie posiadamy wagi o następujących parametrach:

1,5/3kg, e=0,5/1g
3/6kg, e=1/2g
6/15kg, e=2/5g
15/30kg, e=5/10g
30/60kg, e=10/20g
60/150kg, e=20/50g

gdzie pierwsza wartość oznacza maksymalne obciążenie wagi, a drugi dokładność ważenia (do niektórych modeli na zamówienie dostępne są inne nośności).


Po przeanalizowaniu potrzeb i specyfiki zastosowania wagi warto zwrócić uwagę na stanowisko sprzedaży i warunki pracy w jakich działać będzie urządzenie. Chodzi przede wszystkim o warunki środowiskowe czyli narażenie na działanie wilgoci, temperatur oraz częstotliwość ważenia. Istotne są tutaj normy szczelności oraz materiały z jakich wykonane są wagi. Poszczególne modele urządzeń w naszej ofercie dostępne są z szalkami i obudowami wykonanymi ze stali nierdzewnej, posiadają wodoodporne klawiatury oraz obudowy wykonane z materiałów ułatwiających czyszczenie.


Istotnym parametrem są wymiary urządzania, wymiary szalek oraz sposób wskazania informacji pojawiających się na wyświetlaczach wagi patrząc zarówno z punktu widzenia operatora jak i Klienta. W ofercie naszej firmy znajdują się modele wyposażone w wyświetlacze umieszczone na wysięgnikach bądź w obudowie wagi, dodatkowe wyświetlacze dla Klienta, klawiatury operatora umieszczone na wysięgnikach bądź w obudowie wagi czy też obrazkowe klawiatury samoobsługowe.


Wszystkie dostępne warianty dla danych modeli wag znajdujących się w naszej ofercie sprawiają, że wybór najodpowiedniejszego do danej działalności urządzenia jest niezwykle prosty.

Zobacz wszystkie wagi elektroniczne w naszej oferciewróć
novitus
posnet
wapro
paytel